Tým dobrovolníků vyčistil pláž v Bombaji od 9 tisíc tun odpadků

Před více než třemi lety byla pláž Versova v Bombaji jen o málo víc než skládka odpadků a odpadu. Poté, co byl Afroz Shah svědkem zničujícího dopadu, který měl odpad na oceán, rozhodl se vzít věci do vlastních rukou.

To, co začalo jako poslání jednoho muže vyčistit jeho oblíbenou pláž z dětství, se změnilo v největší světovou iniciativu v oblasti úklidu pláží. K dnešnímu dni Shah a stovky dobrovolníků uklidili přes devět milionů kilogramů plastu a odpadu s nadějí, že v budoucnu rozšíří svou iniciativu na další pláže.

Postupem času jeho úsilí o čištění pláží nabralo na síle. Shromáždil dobrovolníky, přátele, sousedy, rybáře, děti, dokonce i bollywoodské filmové hvězdy. Klepáním na dveře a mluvením o důležitosti úklidu pláže. Lidé se začali scházet k týdennímu úklidu v neděli odpoledne, aby se zúčastnili toho, co Shah nazývá „rande s oceánem“.

Za jeho vizi a tvrdou práci mu OSN udělila cenu „Šampion Země“. Jsem milovníkem oceánů a cítím, že dlužíme našemu oceánu povinnost ho zbavit plastů,“ řekl OSN. „Jen doufám, že je to začátek pro pobřežní komunity v Indii a ve světě.“