Postup při vývoji mobilní aplikace

Přemýšlíte o vývoji mobilní aplikace ke svému projektu? Je třeba věnovat potřebný čas a důraz specifikaci takového projektu a také výběru těch správných technologií. Tak, aby byla aplikace dostatečně robustní a aby byl možný následný rozvoj základní aplikace poté, co nasbíráte potřebná data.

Výběr technologií je základ

Výběr technologií bude potřeba konzultovat s odborníkem a vy byste se měli připravit na jeho otázky. Předem si rozmyslet, co přesně si od aplikace slibujete a jaké jsou vaše vize do budoucna. Je dobré přizvat už v začátcích profesionálního architekta projektu. Toto je velmi důležité hlavně z hlediska budoucího rozvoje aplikace. Potřebujete mít perfektní a pevný základ v běžně dostupných technologiích. Tak, aby mohl v rozvoji pokračovat i jiný vývojář a nebyli jste závislí na jednom dodavateli.

Podezřele nízké ceny

Nabízí vám někdo řešení za podezřele nízkou cenu? Tady pozor. Vy potřebujete kvalitní základ, na kterém je možno dále stavět. Projekty za nereálně nízkou cenu však těžko budou splňovat vaše představy, pokud budou vůbec schváleny ze strany Storů. Oprava a rozšíření takovýchto projektů se vám naopak může opravdu hodně prodražit. Nechte si raději zpracovat více nabídek, porovnejte je mezi sebou a důkladně si prohlédněte recenze a reference firmy, která by vám měla aplikaci vyvinout. Přece jenom se už jedná o poměrně nákladnou investici a výběru dodavatele byste proto měli věnovat dostatek času.

Fázování a průběžné schvalování

Důrazně vám doporučujeme celý vývoj aplikace rozfázovat a průběžně testovat a schvalovat. Předejdete tak zbytečným slepým uličkám a ihned uvidíte, když se projekt ubírá někam, kam vy nechcete. Vy nejlépe znáte business model celého projektu, a tak přesně víte, co by měla aplikace dělat a co od ní očekáváte. Proto jste vy tím, kdo by měl celý proces vývoje kontrolovat.

Dobré je ještě zvážit možnost vývoje MVP (Minimum Viable Product), tedy přístup, kdy je nejdříve realizován minimalistický, ale životaschopný a konkurenceschopný produkt, v tomto případě aplikace. Tento základní model si snadno otestujete a na základě dat a analýz můžete dáte rozvíjet a přizpůsobovat trhu. Zejména u startupů, u úplně nových služeb či produktů nebo v případech, že máte omezený čas na získání zpětné vazby, tento přístup doporučujeme.

Vlastnictví aplikace

Celé řešení by mělo být po uvedení na trh vaše. A když říkáme celé, myslíme tím včetně zdrojových kódů. Je možné, že vám spolupráce s vývojářem skvěle funguje, v opačném případě ale budete zřejmě chtít, aby se na dalším rozvoji podílel jiný vývojář, a to bez zdrojových kódů není možné.

Vývoj mobilní aplikace je časově i finančně poměrně náročnou záležitostí. Výběru vývojáře proto věnujte dostatečnou pozornost a čas. Podívejte se na referenční zakázky, zeptejte se, co nevíte. Uvidíte, jak se vám s vybraným subjektem bude komunikovat, jak vám bude vyhovovat jeho přístup a styl práce. To je základ pro úspěšný vývoj aplikace, která vám bude dělat radost.