Jak funguje menstruační cyklus?

Menstruační cyklus se opakuje pravidelně každý měsíc. Umožňuje ženám otěhotnět. Jeho délka trvání je individuální, může být v rozmezí 21-35 dnů. První fázi představuje krvácení, které trvá 2-7 dní, opět je jeho délka individuální záležitost. Tělo se v této fázi zbavuje nepotřebné tkáně. Jedná se o neoplodněné vajíčko, zbytky děložní sliznice a dalších buněk. Někdy se může objevit i menstruace po 14 dnech. V této době je potřeba dbát na zvýšenou hygienu. Vhodné prostředky, které poskytují komfort a čistotu a jsou obohacené o kyselinu mléčnou zajišťující vhodné pH intimních partií, nabízí značka GYNELLA®. Někdy může být zpočátku hnědá menstruace. Ta se objevuje i na konci periody. U tohoto fyziologického jevu není důvod k obavám.

Objeví-li se hnědý výtok v průběhu cyklu, může se jednat o hormonální nerovnováhu, která nastane v případě nižší hladiny estrogenu. Ten je potřebný pro stabilizaci sliznice v děloze. Ta se uvolňuje a objevuje se špinění nebo nepravidelné krvácení.

Druhou fázi představuje postupné dozrávání vajíčka a tělo produkuje vyšší množství estrogenu. Pak následuje uvolnění vajíčka a jeho putování do vejcovodu. V poslední fázi narůstá děložní sliznice a tělo je připraveno pro těhotenství. Nedojde-li k oplodnění vajíčka, tělo postupně přechází k první fázi.

Menstruace a těhotenství

Těhotenství doprovází od jeho prvopočátku řada velkých změn a neočekávaných projevů. Z některých může mít žena obavy. Pokud se objeví nějaká barva menstruace v těhotenství, nemusí to však znamenat nic špatného. Slabší krvácení může zapříčinit uhnízdění shluku buněk po oplodnění do děložní sliznice. Také může dojít k drobnému poranění pochvy během pohlavního styku a může se objevit jemné špinění. Jestliže se však objeví krvácení a bolest v podbřišku, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.