Správná výživa jako základ kvalitního zdraví i tréninkového plánu koně

Opravdu kvalitní strava je naprosto zásadní pro každého živého tvora. Dvojnásob to platí v případě, kdy se navíc musí připravovat na vypjatý výkon, který můžeme například přímo u sportovních jezdců potkávat naprosto běžně. Jak jezdec, tak i kůň, jsou kvůli vytíženějšímu organismu mnohem náchylnější k nemocem a kvůli přetíženému tělu i ke zranění.

Proto bychom měli vždy myslet na to, abychom podle plánu upravili také samotné vyživování a neztráceli tak důležité látky. Dnes se přitom podíváme na to, co bychom neměli zapomínat přímo u koní.

Používejte výživové doplňky s obsahem vitamínů

Vitamíny a různé druhy stopových prvků mají celou řadu vlastností. Jednou z těch, které patří mezi bezkonkurenčně nejnepříjemnější, je jejich ztráta. Jak vitamíny, tak i stopové prvky totiž ztrácí většina tvorů v potů, včetně nás a koní. Přitom nemusí ani zdaleka stačit jejich objem ve stravě na to, abychom jich měli dostatek. Pro nás vitamínové suplementy a pro čtyřnohé zase krmné doplňky pro koně při správném dávkování ale mohou zamezit ztrátě důležitých látek.

Zamezte únavovým zlomeninám a úrazům

Koně mají kvůli konstrukci svého těla poměrně dost velkou náklonost ke zraněním pohybového aparátu. A to především co se týká únavových zlomenin. Pro většinu koní to přitom znamená konec aktivní kariéry a dlouhodobé zotavování. Proto bychom měli pravidelně dávkovat suplementy, jako je například Alavis MSM pro koně, které pomáhají jako prevence všech druhů tohoto zranění. Samotný Alavis je dokonce velice oblíbený i u lidí v trochu jiné podobně. Jedná se o bílkovinný komplexní přípravek, který pomáhá zásobovat kostru vším podstatným.

Nezapomínejte na kvalitní odměňování

Je jedno, jestli cvičíme drobné hříbě, nebo se už bavíme o dospělém koni s mnoha zkušenostmi. V prvním i druhém případě je pro nás zásadní, abychom jej dokázali ocenit. A koně jsou stejně jako kterákoliv jiná zvířata opravdu mlsná. Proto ocení pamlsky pro koně, které pomáhají s výcvikem i udržením motivace při obtížném tréninku. Jen pozor na jejich dávkování, které by vždy mělo být jen drobným procentem celkového příjmu.