Velký svět elektrických svorek nabídne velké množství možností. Vyznejte se v těch nejčastějších!

Elektroinstalace a elektrotechnika je mimo jiné velice obtížná také kvůli tomu, že se v nich pohybují opravdu velké počty komponent. Přitom ale nemyslíme jenom komponenty v tom smyslu jako jsou různé spínače, vypínače, koncové body a mnohé další.

Spousta komponent nám nabízí také celou řadu variant a možností, které se mohou lišit vlastnostmi i vhodností cílového využití. A právě jednou z takových kategorií mohou být také elektro svorky, bez kterých si už moderní systémy neumíme představit.

Jakou funkci mohou mít elektro svorky?

Začneme od toho, jakou funkci vůbec mohou elektro svorky v systémech zastávat. Tou primární funkcí, která se rozhodně nemění, je vždycky přenos energie na spoji. Díky nim můžeme velice pečlivě a bezpečně propojovat jednotlivé části sítě s tím, že se nemusíme bát o probíjení nebo rozpojení. Mimo toho ale mohou četné druhy elektro svorek realizovat i mnohé logické úlohy, čímž mohou z obyčejné sítě dělat síť automatizovanou.

Automatizace a proud jedním tahem

A u automatizace také chvíli ještě zůstaneme. Důvodem je, že si představíme speciální druh, který se nazývá patrové svorky. Můžeme je najít v průmyslových budovách, ale také v domácnostech. Jedná se o svorky, které nabízejí širokou možnost propojení obvodů na energetické i logické úrovni. Rozhodně tak nejsou jednoúčelové a mohou naopak plnit celou řadu úloh v domácnostech i firmách. Používány jsou doma nejen kvůli automatizaci, ale také proto, že dokáží efektivně zpřehlednit složitější spoje v síti.

Základní přenos elektrické energie

Svorky ale vždy budou především hlavním prostředkem k tomu, abychom mohli větvit a propojovat jednotlivé části sítě. Proto budou svorky a můstky používány ve všech sítích, které nás napadnou. Přitom jednotlivé typy mohou mít speciální atestace, jako je použití do konkrétních materiálů, zvýšená odolnost pro požárům a celá řada dalších. V obou případech ale můžeme spoléhat na to, že přenos elektrické energie pomocí svorek je nejbezpečnější a také tou nejefektivnější dostupnou metodou.