V čem jsou knihy rozhodně lepší, než jejich filmová zpracování?

Knihy versus filmová zpracování. To je jedním z témat, která dokáží probudit hlavně v táborech fanoušků knižních předloh opravdu vášnivé diskuse. Filmy jako takové nám nedávají tolik prostoru, abychom mohli opravdu barvitou literaturu stoprocentně duplikovat na filmové plátno.

Na druhou stranu jsou tady ale seriály, které díky mnohem větší stopáži takovou šanci už mnohdy můžou mít. My se dnes ale podíváme na to, proč je lepší si přečíst mimo jiné také samotnou knihu a nejen prohlédnout film.

Doplnění chybějících otazníků do děje

Dost často se stane, že dostane autor knihy poměrně přísnou kritiku na základě dějových děr nebo nedostatků. Problémem ale je, že dost lidí přitom vychází z filmů, které samy mohou takovou chybu vytvořit, nebo dokonce zcela ignorovat. Důvodem je, že jak již bylo zmíněno, některé knihy jsou až příliš obtížné. Například knihy ze série Hry o Trůny, patřící mezi nejčtenější knihy současnosti jsou sice opravdu kvalitně zfilmovány, ale i tak v nich najdete postavy a spojení, která se v seriále ani neukázala!

Odlišné konce a osudy postav

Opravdu i to se děje a bohužel to není žádná vzácnost. Filmaři zkrátka mohou při podlehnutí publiku jednoduše změnit scénář tak, že nakonec osudy některých postav nebo dokonce vyústění děje není stejné, jako je tomu v knize samotné. Mezi mé nejoblíbenější knihy patří například Inferno od Dana Browna. A ačkoliv bych vám přibližoval, o jaké konkrétní části děje jde, tak věřte, že knižní předloha a filmové zpracování se v mnohém zásadním rozcházejí!

Rozšíření povědomí o světě

Jedná se především o fantasy žánry a konkrétní spisovatele, kteří opravdu budují celé světy. Příkladem za všechny může být Tolkien a jeho celoživotní tvorba. Pokud se podíváme do databáze spisovatelů, tak zjistíme, že mnohem více knih, než zfilmovaný Hobit nebo Pán Prstenů, je v repertoáru spisovatele. Přitom například Silmarillion pojednává o velice důležité etapě vývoje tohoto fantasy světa. Pokud jste někdy přemýšleli nad důvody toho či onoho ve filmových zpracováních tak věřte, že by vám zrovna tato knížka opravdu rozšířila povědomí.