5 zdravotních výhod, kvůli kterým je vhodné poznat kratom

Kratom, také známý jako Mitragyna speciosa, je rostlina pocházející z jihovýchodní Asie. Po celá desetiletí se ve své domovině používá kvůli svým účinkům. Skutečná síla kratomu spočívá ve více než 40 různých alkaloidech přítomných v jeho listech. V kombinaci by tyto alkaloidy mohly přinést nesčetné zdravotní přínosy. Existuje mnoho zdravotních výhod kratomového prášku pro zvládnutí chronické bolesti, zánětu a zvýšení celkového pocitu pohody a zdraví.

Stojí za zmínku, že kratom je poměrně kontroverzní bylina, navzdory své bohaté historii používání. Částečně proto, že neexistuje mnoho vědeckých důkazů na podporu jakýchkoli lékařských tvrzení a většina těchto tvrzení je neoficiální. Pozor si však dejte na to, odkud jej kupujete. Je důležité kupovat produkty od spolehlivého prodejce a v tuzemsku je jím internetový obchod Greenherbs.cz.

Jaké jsou výhody kratomu?

Při konzumaci v nízkých dávkách má kratom tendenci vykazovat příznaky podobné mírnému stimulantu. Mnoho uživatelů hlásí náhlý výbuch energie, soustředění, duševní jasnost a pocit zvýšené družnosti. Energii lze přirovnat k vysokému obsahu kofeinu. Pokud zvýšíte dávku, účinky se mohou přiklonit k více sedativní škále. Uživatel se může cítit mírně otupělý, emocionálně a fyzicky. Hlavní aktivní alkaloidy odpovědné za většinu fyziologických změn, ke kterým dochází při konzumaci, jsou mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Tyto alkaloidy přispívají k několika zdravotním přínosům kratomového prášku, z nichž některé jsou:

1. Tlumí bolest a zánět

Studie z roku 2017 vrhla určité světlo na účinky kratomu na posílení imunity a protizánětlivé účinky. Mnoho uživatelů kratomu by přísahalo, že jim tento bylinný doplněk pomáhá zbavit se let starých bolestí. Není neobvyklé, že lidé ke zmírnění bolesti přejdou na opioidy a volně prodejné pilulky/léky. Díky tomu by kratom mohl nabídnout přirozenější způsob, jak se vypořádat nebo zvládnout bolest a zánět. I když potřebujeme podstatnější důkazy, které by mohly pomoci uvést kratom na hlavní trh, neoficiální důkazy se hromadí každý den. Mnoho lidí trpících fibromyalgií a chronickými bolestmi nachází úlevu.

2. Úleva od úzkosti

Historie říká, že domorodci ze zemí jako Thajsko a Malajsie, odkud kratom pochází, žvýkali pár listů kratomu, než se zúčastnili společenských setkání nebo akcí. Cílem bylo zůstat klidnější a uvolněnější, díky čemuž byli společenštější a méně úzkostliví. Dodnes je kratom z velké části využíván pro svou možnou schopnost řídit provoz myšlenek. Mnoho lidí má pocit, že jim kratom pomáhá cítit se společenštější a hovornější. Úzkost je celosvětovým zdravotním problémem a při diskuzi o nástrojích ke zvládání úzkosti může být zahrnutí kratomu do tohoto dialogu stát za to.

3. Zvládání deprese

Způsob, jakým se kratom dostává do systému, je do značné míry jako opioid, i když to není podobné opioidům jako kodein a morfin. Účinky jsou ale dost podobné. Aktivní alkaloid mitragynin se váže na opioidní receptory, čímž poskytuje pocit úlevy od bolesti. Tato akce může být zodpovědná za účinky proti úzkosti, jak by mnozí uživatelé tvrdili. V současné době je k dispozici velmi málo výzkumného materiálu o účincích kratomu na náladu a úzkost. Je důležité zmínit, že ne všechny kmeny a ne všechny druhy kratomových produktů mohou mít účinky proti úzkosti. Uživatel by musel provést průzkum a najít slibný produkt na trhu. Je také důležité stanovit ideální osobní dávku, abyste očekávali některý z těchto účinků. Je také nutné jej konzumovat v mírných dávkách. Kratom by mohl na chvíli udržet úzkost a depresi na uzdě.

4. Může pomoci překonat určité závislosti

V květnu 2019 zveřejnil časopis International Journal of Drug Policy článek. Cílem bylo odpovědět na některé běžné otázky týkající se kratomu a použití kratomu. Výzkumníci pozorovali smíšené výsledky. I když po internetu není nedostatek neoficiálních důkazů a zpráv, potřebujeme více kontrolovaných klinických studií. Pouze na základě těchto klinických studií se kratom může kvalifikovat jako bezpečný a účinný lék k překonání opioidů a jiných závislostí. Je zajímavé, že i uprostřed zjevného nedostatku rozsáhlých studií uživatelé nadále přecházejí na kratom, aby překonali závislosti. Malá studie z roku 2009, kterou provedli muži z Malajsie, ukázala, jak kratom pomáhá s abstinenčními příznaky.

5. Kratom může být vynikajícím posilovačem energie

Je důležité si uvědomit, že má kratom druhy. Každý kmen nese jiné vlastnosti. Zatímco některé vás mohou otupit, jiné mohou mít účinky podobné kávě. Díky nim se budete cítit energičtěji a motivovanější ke snadnějšímu provádění každodenních úkolů. Mnoho lidí začíná nahrazovat ranní kávu šálkem čaje z kratomu. Kratom působí zlepšením určitých metabolických procesů. To vede k lepší cirkulaci a zvýšení okysličené krve. To vše dohromady může vést k výbuchu energie.